A Bp. IV. ker.-i Óceán Lakásfenntartó Szövetkezet

Házirendje

 

 

A szövetkezet küldöttgyűlése a tulajdonhoz és a pihenéshez fűződő Alkotmányban foglalt jog biztosítása, valamint a lakók élete, testi épsége, és vagyonbiztonsága érdekében a lakásszövetkezetekről szóló 2003. évi CXV. Törvényben foglalt felhatalmazás alapján a szövetkezet kezelésében lévő épületek házirendjét az alábbiak szerint határozza meg.

 

I. Az épületek használatának, működésének rendjével kapcsolatos szabályok.

 

1. Az épületekben mind a külön-, mind a szövetkezet tulajdonú részeiben csak a rendeltetésszerű használat megengedett. Azokban semmiféle ipari, illetve ügyfél-forgalommal járó vállalkozási és ipari szolgáltatási tevékenység nem folytatható. Ez alól kivétel az UV Rt. kezelésében lévő üzletekben folytatott tevékenység.

 

2. A lakóépületekben napszaktól függetlenül tartózkodni kell minden, a mások nyugalmát indokolatlanul zavaró zajos magatartástól és tevékenységtől.

 

Lakóépületekben híradástechnikai- és szórakoztató eszközök csak úgy működtethetők, hogy azok mások nyugalmát ne zavarják.

 

A lakóépületekben zajt okozó háztartási gépek használata

a, munkanapokon 7 és 22 óra

b, szombaton: 8 és 14 óra

c, vasárnap és ünnepnapokon 10 és 13 óra

között lehetséges.

 

A lakóépületekben zajt okozó egyéb gépek használata, illetve zajjal járó építési, szerelési munka végzése

a, munkanapokon 7 és 20 óra

b, szombaton: 8 és 14 óra

között lehetséges.

A jelen bekezdés szerinti korlátozás nem érinti az azonnali beavatkozást igénylő hibaelhárítási vagy életveszély elhárítására irányuló munkavégzést.

 

Az ének és zene gyakorlása munkanapokon 9 és 14, illetve 16 és 20 óra között, szombaton 9 és 14 óra, vasárnap és ünnepnapokon 10 és 14 óra között folytatható.

Az ének és zene oktatása a fentiekben meghatározott időpontokban lehetséges, de csak azzal a feltétellel, hogy ahhoz a közvetlen szomszédok többsége írásban hozzájárult.

3. Fokozottan ügyelni kell a közös használatú ingatlanrészek rendeltetésszerű használatára, továbbá épségére, állagára, tisztaságára, valamint a tulajdonvédelmi és tűzrendészeti követelmények betartására. Tűz és robbanásveszélyes anyag, (beleértve a gázpalackokat és gázüzemű gépkocsikat is) a házakban sehol sem tárolható. Kivétel: garázsonként max. 20 liter üzemanyag, mely jól záródó, fém marmonkannában átmenetileg tárolható. A közös használatú helyiségekben a dohányzás tilos.

 

A közös használatú helyiségek takarítását a lakók végzik, a lépcsőházi tagértekezleteken történt megállapodás szerint.

 

A szövetkezet tulajdonában lévő és használatba adott kerékpártárolók, hobbi szobák, leválasztott szeméttárolók és pincerekeszek rendeltetésszerű használatáért, takarításáért a bérlők felelősek. A használat során okozott kár (sérülés, szennyeződés, stb.) megszüntetéséről, az azt okozó saját költségén, soron kívül köteles gondoskodni. Amennyiben az ilyen kárt, szennyeződést külső fél, illetve személy (pl. szolgáltató) okozta, ez esetben is a kapcsolatos helyreállítási kötelezettség a szolgáltatást igénybe vevőt, ill. a hozzátartozó tagot (bérlőt) terheli.

A közös használatú helyiségek – első sorban a lépcsőház – takarításakor a szintenként meglévő villamos dugaszoló aljzatok használhatóak. 

 

4. A szemétkezelés az alábbiak szerint történhet. Kizárólag csak háztartási hulladék helyezhető el az ennek befogadására szolgáló tároló edényekben (kukákban). Doboz alakú kisebb csomagoló eszközöket is csak feldarabolva szabad a kukába rakni. Háztartási hulladékot lehetőleg műanyag zacskóba/zsákba csomagolva kell a kukába helyezni.

Ki kell használni a szelektív hulladék elhelyezési lehetőséget, az arra vonatkozó szabályok betartásával. Az egyes épületekben lakók csak a saját épületűkhez szolgáló és abban az épületben lévő kukákat használhatják. Ennek betartásával elkerülhető a szemét helyenkénti felgyülemlése.

A szövetkezet teljes területén a szemétszállítási napok a kedd,- csütörtök,- szombati napok. E napokat megelőzően és az adott napon tilos gépkocsival a tárolók elé állni, a kukák mozgatását akadályozni. A szeméttároló helyiségek zárása kötelező, melyre a bejárati ajtók kulcsa szolgál.

 

5. Nem háztartási szemét (építési törmelék, kövek, gyúlékony anyag, állati tetem), nagyobb terjedelmű csomagolóanyagok (pl.: költözéskor vagy háztartási és egyéb gépek, berendezések szállításakor használt csomagoló eszközök) elszállításáról az érintett tag (bérlő) köteles saját költségén gondoskodni! Ezen anyagok az épületek közös használatú részein még átmenetileg sem tárolhatók.

6. Tönkrement háztartási gépek, bútorok, nagyobb kiterjedésű lomok a közös használatú helyiségekben még átmenetileg sem tárolhatók. Ezek elszállítását a tagok (bérlők) saját költségükön kötelesek intézni.

 

7. Rovar-, egérfertőzést az ügyvezető elnök felé jelezni kell. A fertőzött lakás és a szomszéd tulajdonosok a rovar-mentesítési munkákat kötelesek eltűrni. A mentesítési költségek a tulajdonosokat terhelik, így a közös használatú részek esetén a szövetkezetet.

 

8. A lakásból az utcára, az udvarra és a lépcsőházba bármit kidobni, vagy kiönteni szigorúan tilos. A főzéssel, vagy a lakáson belüli bármilyen tevékenységgel együtt járó illatok szellőztetése a lépcsőház felé ugyancsak tilos. A lakásokon belüli szellőző nyílások letakarása nem megengedett.

 

9. A WC-kagylóba, mosogatóba, mosdóba, általában a lefolyókba zsíros, olajos szennyezőanyagot, szemetet, törmeléket, kisállat almot önteni a dugulás veszélye miatt tilos!

 

II. Az állattartás szabályai.

 

1. Az épületek közös használatú részeiben semmiféle állat nem tartható. A lakásban tartott állatot a lépcsőházba kiengedni, kóbor állatot, madarakat az épületbe szoktatni és etetni nem szabad. Ez vonatkozik az erkélyekre és ablakpárkányokra is.

2. A lakásokban fokozott mozgást nem igénylő állat tartható. Ennek is feltétele, hogy a tartással kapcsolatos hang-, szag-, és higiénés követelményeket az állat gazdája betartsa, ezekkel összefüggésben mások nyugalmát s a kulturált lakhatást ne zavarja.

 

3. Az épületek területén – még a lakásokban sem – emberre veszélyes hüllő és ízeltlábú, (semmiféle kígyó!), melegvérű ragadozó, valamint óriáspapagáj nem tartható.

 

4. A lakásban legfeljebb egy-két kutya, vagy macska tartható. Ennél több tartásához meg kell kérni az épületi helyi önkormányzat (lépcsőházi tagértekezlet) engedélyét. Ha az állat a közös használatú, vagy közterületet szennyezi, azt az állattartó köteles haladéktalanul eltakarítani.

 

III. Biztonság és tisztaság.

 

1. A lépcsőházak bejárati kapuit és az alagsori lejárati vasajtókat az épületek kialakításának megfelelően folyamatosan zárva kell tartani. A bejárati ajtókulcsok nyitják, illetve zárják a szeméttároló helyiségek ajtaját is.

2. Idegeneket kaputelefonon vagy személyesen semmilyen ürüggyel nem szabad beengedni. Villanyóra leolvasótól, ELMŰ-, telefon-, kábel-TV-, szerelőtől, még magát rendőrnek mondó személytől is igazolványt kell kérni.

 

3. A lakás bérbeadásakor a bérbeadó tag köteles új címét és elérhetőségét, valamint a bérlő adatait az ügyvezetés felé írásban bejelenteni. Eladás esetén az új tulajdonos beköltözéséig terjedő időszakra a szövetkezet felé fennálló fizetési kötelezettségeit a régi tulajdonos rendezni köteles. Az eladó, vagy bérbeadó tag az új lakóval a házirendet köteles közölni.

 

4. A tagok a házzal kapcsolatos problémájukat az ügyvezető elnöknek jelenthetik be, aki a szövetkezet Alapszabálya, illetve a Házirend alapján intézkedni köteles.

 

5. A házak tisztaságáért (lábtörlő használata!) a tagok, a bérlők és a kapun belépő személyek, valamint a szövetkezet ügyvezetése egyaránt felelősséggel tartoznak.

 

6. A tagok az évenkénti nagytakarítás szükségességéről, költségeinek térítéséről küldöttgyűlésen döntenek.

 

7. A lépcsőházon belül épített acél szerkezetű biztonsági ajtó használata megengedett, de biztosítani kell azt, hogy az ott lakók bármelyike bármikor azt ki tudja nyitni.

 

8. A lépcsőházi bejárati kapuk egyike sem zárható le véglegesen, de a lépcsőházon belüli egyedi kulcs használata – ha minden lakó rendelkezik vele – megengedett.

 

IV. Az épületek és lakások állagvédelme.

 

1. Az épületek, a bennük lévő lakások, üzletek, közös használatú helyiségek, garázsok állagának védelme a használót arra kötelezi, hogy a lakásokat, a nem lakás célú helyiségeket és területeket, az épületek központi berendezéseit és tartozékait (pl.: kaputelefon, lépcsőházi világítás-kapcsoló) rendeltetésüknek megfelelően, a környezet sérelme nélkül és gazdaságosan használja.

 

2. Az ügyvezető elnök a küldöttek és a FB észrevételeit, javaslatait köteles megvizsgálni és haladéktalanul, műszaki vizsgálatot igénylő ügyekben 30 napon belül, de legkésőbb a következő küldöttgyűlésen megválaszolni.

 

3. A tulajdonos tagok a lakásban végzendő munka megkezdésének időpontjáról, várható időtartamáról a munka megkezdését megelőzően 30 nappal az ügyvezetést írásban tájékoztatni kötelesek. Főfal, az épület tartószerkezete egyáltalán nem bontható meg. Lakáson belüli válaszfal áthelyezése, vagy megszüntetése csak a Polgármesteri Hivatal Műszaki Osztálya előzetes írásbeli engedélyével lehetséges. Befejezés után használatba vételi engedély szükséges, melyből egy példányt a szövetkezet vezetése kap.

 

4. A külön tulajdonban lakó, vagy használó köteles a villamos-, szellőző- és fűtési berendezéseit üzemképes állapotban tartani, karbantartásáról gondoskodni, és azokat rendeltetésszerűen használni. Többlet gépi szellőzés beszerelését, radiátor cserét az ügyvezetés felé előzetesen jelenteni és engedélyeztetni kell.

 

5. A külön tulajdonú és ivóvizet használó lakás és nem lakás célú ingatlanokban vízfogyasztást mérő vízórákat kell felszerelni és a Fővárosi Vízművek Rt.-al a mellékmérőkre a hármas szerződést megkötni. A mérők adatait minden páratlan számú hónap utolsó hetében valamilyen formában a Díjbeszedő Rt.-nek jelenteni kell. A valós víz és csatornadíj megosztás csak ennek alapján készíthető el.

 

6. Az erkélyen csak a városképet nem rontó, a rendeltetésszerű használattal összhangban lévő bútorok, díszek, egyéb tárgyak helyezhetők el, ruhaneműt kiteríteni csak a korlát magasságáig szabad. Virágot ablakpárkányon is csak biztonságosan rögzített tartókon szabad elhelyezni.

 

7. A külön tulajdonban lévő erkélyen a korlátok, rácsok üzembiztonságát folyamatosan ellenőrizni kell. Tilos az erkélyeken a rácshoz közel súlyos, magas tárgyakat, oda nem illő berendezéseket (pl.: használt bútorokat), gyúlékony, mérgező és egyéb veszélyes anyagokat tárolni. Az ide elhelyezett virágtartók, virágládák nem veszélyeztethetik az alattuk lévők testi épségét. A növények locsolása során gondoskodni kell arról, hogy a víz ne jusson az alsóbb szintekre. Tilos szőnyeget, porrongyot úgy rázni/tisztítani, hogy a szennyeződés az alsóbb szinteken lévő erkélyekre, előkertekbe jusson.

 

8. A házak lapos tetejére és a szellőző gépek kiállására bármit felszerelni tilos. A lapos tetőre kimenni is csak az ügyvezető elnök vagy a FB valamelyik tagjának jelenlétében, ellenőrzés vagy javítás céljából szabad.

 

 

 

V. A közös használatra szolgáló helyiségek és területek használata, a tárolás szabályai.

 

1. A szövetkezet tulajdonában lévő pincerekeszeket, leválasztott szeméttárolókat, hobbi szobákat csak azok használhatják, akiknek erre szóló bérleti szerződése van. A használók ezért a szövetkezet küldöttgyűlése által meghatározott használati díjat kötelesek fizetni.

 

2. Az 1. pontban szereplő helyiségek ajtóit zárva kell tartani. A kulcsok 1 (egy) példányát a szövetkezet irodájában le kell adni, ahol azokat zárt borítékban őrzik, és csak szükség esetén használják.

 

3. Fenti helyiségek csak rendeltetésszerűen és a használati szerződésben leírt célokra használhatóak.

4. A lépcsőházakban virágon kívül semmi más nem tárolható, az is csak az ablak előtt. A virág tulajdonosa a lehulló leveleket, szirmokat haladéktalanul köteles feltakarítani és a növényt megfelelően gondozni. E szabályt megszegő tulajdonos növényének a közös területen történő tartását meg kell tiltani.

 

5. A lépcsőházban és az alagsori csőfolyosóban dohányozni tilos.

 

VI. Vegyes rendelkezések.

 

1. Jelen Házirend a szövetkezet mindenkori Alapszabályának mellékletét képezi. Betartása valamennyi tagra és nem tagra, bérlőre nézve kötelező.  Az ebben lévő kötelezettségek, feladatok betartásának ellenőrzése egyrészt a tulajdonos tagok, másrészt az ügyvezetés feladata. A Házirendet megszegővel szemben – ha a szóbeli figyelmeztetés eredménytelen – írásbeli felszólítás formájában intézkedni kell.

 

2. Az a tulajdonos tagtárs aki lakását bérbe adja, köteles a Házirendet bérlőjével megismertetni és annak betartását írásban elfogadtatni, és a betartását ellenőrizni. A bérbeadó tulajdonos felel bérlőjének e szabályzattal kapcsolatos magatartásáért. Károkozás kapcsán teljes körű anyagi felelősséggel tartozik a szövetkezet felé.

 

3. Jelen Házirend 1 (egy) példányát minden tagnak, nem tag tulajdonosnak a rendelkezésére kell bocsátani, továbbá az irodában bárki részére hozzáférhetően az asztalra ki kell helyezni.

 

Budapest, 2005. november 22.

 

                                                                  …………………………………

                                                                      Rostás Lajos

                                                                   ügyvezető-elnök

Letölthető itt ( "doc" fájl )